218019961_1565171563686947_8353735186763339650_n

Az ivartalanítás fontossága

Egy kis bejegyzés az egyik legfontosabb dologról a macskákkal kapcsolatban.

Kandúr macska

Az ivartalanításnak számos előnye van. Legjobb, ha még fiatalon (6-8 hónapos korban) esik át cicánk a műtéten. A pubertás után, 8-9 hónapos korban a kandúr cicák számos nem kívánatos viselkedésformát, “rossz szokást” vehetnek fel. Előfordul, hogy a lakáson belül is megjelölik a területüket, melyet vizelet spricceléssel tesznek, és ez kellemetlen szagot hagy maga után, ami ráadásul sokáig megmarad a lakásban. Ha kijárós cicáról van szó, az ivarzó kandúrok képesek akár több kilométerre is elcsavarogni az otthonuktól, hogy minél nagyobb területet jelölhessenek ki maguknak. Rájuk különösen sok veszély leselkedik: elütheti például egy autó (az elütött cicák jelentős része ivaros kandúr) vagy akár kutyatámadás áldozata is lehet. Mivel a macska territoriális állat, ezért gyakori, hogy a területért folytatott harc következtében az állat sebeket szerez, melyek elfertőződhetnek, tályog kialakulásához vezethetnek. Ezen kívül különféle gyógyíthatatlan betegséget is összeszedhetnek karmolás, harapás útján, ilyenek például a macska AIDS és a leukózis. Ezért fontos, hogy cicánkat beoltassuk, így jó eséllyel elkerülhető a fertőző betegségek kialakulása. Végül pedig az ivartalanítással megakadályozhatjuk a nem kívánt szaporulat kialakulását, így megelőzhető a kóbor macskák állományának növekedése.

Fontos, hogy minél később kerül sor a kandúr ivartalanítására, annál valószínűbb, hogy a kialakult nemkívánatos viselkedésformák nyomtalanul eltűnnek a műtét hatására.

Nőstény macska

Az ivartalanítás célja nőstény cicák esetében elsősorban a nem kívánt szaporulat és az azzal járó problémák megelőzése. Emellett más előnyei is vannak a beavatkozásnak, a gazdi és a cica szempontjából egyaránt. Az ivarérettség elérése után (kb. 8 hónapos kor) a nőstény macska rendszeresen tüzel: háromhetente, több napon keresztül, a párzás bekövetkeztéig. A tüzelés idején a nőstény cicák viselkedése feltűnően megváltozik: hangosan nyávog, így hívja a kandúrokat, nyugtalanná válik, sokat hempereg, csökken az étvágya. Mindez a gazdi és a cica számára is kellemetlen, megterhelő. Az ivartalanítás után ezek a tünetek természetesen elmúlnak. Végül pedig az ivartalanítás csökkenti a macska ivarszervi gyulladásos, daganatos megbetegedéseinek, illetve az emlődaganat kialakulásának kockázatát.