Kik a Csellengők?
Történetünk 2010 elejére vezethető vissza, amikor létrejött ez a civil állatvédőkből álló csapat, hogy az utcán élő állatok utolsó reményeként, megoldást találjon a felelőtlen állattartás globális problémájára.
2011 tavaszán, egy lakótelepen és annak közeli parkjában kóbor macskák és azok kölykei jelentek meg. Pincékből és a bokrok aljából éhes nagy és kismacskák keveredtek elő, akiknek többsége sajnos beteg volt. Csipásak vagy vakok voltak a nátha miatt, nem beszélve a bolhákról. Az emberek többsége elment a betonon éppen szülő anyamacska, vagy a kifordult szemű szenvedő állatok mellett. Azonban néhány állatbarátnem bírta tétlenül nézni ezt a szörnyűséget.
Ekkor kezdődött!
Időt és energiát nem sajnálva páran összefogtunk, és több évenkeresztül azért dolgoztunk, hogy befogjuk az utcán élő – elsősorban nőstény állatokat – , és saját költségünkön kiivartalanítassuk őket. Módszereink között az első és legfontosabb a macskahordozó dobozba helyezett étel volt. De előkerült néha a csapda és a halfogó szák is.
Először azt hittük, hogy sikerrel jártunk, de tévedtünk!
Egyre több macska lett a parkban. Bár ivartalanítva voltak, ezért ők nem szaporodtak, de az emberek folyamatosan gondoskodtak az utánpótlásról, kirakva, halálra váltan, magukra hagyva az újakat.
A kóbor állat nem egy fajta, azt az ember teremtette!
Az állatok elhagyása bűncselekmény, ma azonban Magyarországon a kóbor macskákat és az őket gondozókat üldözik! Nem azt, aki a kóbor állományt létrehozta! Arra gondoltunk, hogy fordítsuk meg ezt a gondolkodást! Értessük meg az emberekkel, hogy minden kóbor állat egy külön jellemmel rendelkező egyéniség! Egy élő, lélegző és csodálatos lény, akinek joga van az élethez.
Arra, hogy hogyan enyhítsünk a létszámon végül megszületett az ötlet: örökbe kell adni őket! De hogyan? Hirdessünk, ahogy a menhelyek. Mi pedig hirdettünk! És bár nagyon nehezen, de kezdtek jelentkezni a gazdik.
Sok utcai cicánk került gazdihoz, azonban sokan eltűntek, páran pedig mérgezés áldozatai lettek. Viszont majd egy évtizedes tevékenységünk alatt, több mint ezer utcán élő, kóbor sorban élő cicát juttatunk biztonságot jelentő otthonba! Ma már nem számoljuk, hogy hol tartunk! Segítségünkkel és odafigyelésünkkel, több elkallódott vagy elveszett cicának is segítettünk visszakerülni otthonába.
Ezekre az állatokra a segítségünk nélkül a biztos halál várt volna!
Téves az az elgondolás, hogy ezeknek az állatoknak a Menhelyen a helyük. Gyenge immunrendszerrel nem küldhetjük az utcai macskát menhelyre. 2019-ben aztán ez az önkéntes tevékenység átalakult Civil Társasággá. Innentől kezdve felgyorsultak az események. Folyamatosan zajlottak az ivartalanítások, gondozásba vételek, örökbeadások. Azonban a Civil Társasági formát kinőttük, így meghoztuk a döntést:
Legyünk Egyesület.
A Csellengők Egyesület főbb célkitűzései:
- Az állatvédelem támogatása
- Az utcán élő, kóbor macskák egészségének megóvása orvosi ellátással
- A lakosság körében az ivartalanítás népszerűsítése, orvosi költségeinek támogatása
- Az utcán élő kóbor macskák létszámának csökkentése örökbeadással
Legfontosabb célunk pedig az ivartalanítás népszerűsítése.
Költségvetésünkhöz és lehetőségeinkhez mérten, támogatjuk a lakossági kéréseket a nyílt ivartalanítás kapcsán, technikai eszközök kölcsönzésében, chip leolvasás segítésében stb. Tagjaink sorába egytől egyig macskaszerető emberek tartoznak. Ők azok, akik nem sajnálják szabadidejüket arra, hogy megmentsenek egy vagy több lelket a biztos pusztulás elől.
Egyesületünk nem rendelkezik telephellyel, ezért befogadási képességünk korlátozott. Védenceinket ideiglenes és önkéntes gondozóhálózatba helyezzük, és egészen az örökbeadásig óvjuk egészségüket és gondoskodunk róluk.
Mottónk:
Ne kergesd el! Tégy róla, hogy valakihez tartozzon.
Csak így lehet felszámolni a KÓBORGYÁRAT! Csak így van remény!
Leölthető dokumentumok